Клавдія промовчала. Нечаєв правий, вона б не гралася в героїню. Їй би в голову таке не стукнуло. Замість заперечити мовила тихо:
— То є надія, що нас знайдуть іще сьогодні?
— Або доведеться ночувати тут, і пробиратися хоч кудись завтра. Нам треба вийти до найближчого села. Війська вже є всюди, тому безпечно.
— Сьогодні ми вийти не зможемо?
— Вечір скоро. — Нечаєв непевно повів плечима. — Або… Є інший варіант. Лишайся тут, сиди тихо. Я піду на розвідку, спокійно роздивлюся довкола. Може, справді недалеко є населений пункт, а ми про це нічого…
— НІ!
Клавдія не дала договорити — кинулася, учепилася міцно, натиснула, повалила на спину, притиснула зверху. Її гаряче дихання обдало його лице, руки вчепилися в кітель, губи знову знайшли губи, та, як і минулого разу, — на короткий час. Не відсторонившись, як тоді, Клавдія лише облизнула губи, зашепотіла, ніби хтось міг почути:
— Не треба, не йди, не лишай мене тут! Я боюся, я не хочу бути сама! Я взагалі боюся тут, усіх і всього! Федір знав, що так буде, але все одно забрав сюди з собою. Я знаю, то він так мене карає.
— Карає? За що?
— Не питай, Андрію, не питай, тобі воно не треба! Я не можу тут! Не в цій хаті — узагалі, тут. Півроку не можу звикнути. Мені страшно, жену від себе все — а воно й далі страшно! Мене ледь не вбили сьогодні! Їх ловлять, на них кидають війська, танки з літаками! На фронті бракує людей, а сюди знімають цілі частини, бо не довіряють тим, хто з місцевих! Невже вони тут такі сильні, Андрію? Я не можу зрозуміти, чому наша влада ось-ось переможе Гітлера, та не в змозі впоратися з усіма цими, як ти кажеш, малими групами!
— Зможе!
Нечаєв сам відсторонив Клавдію, вона пустила його, дала змогу підвестися, сісти рівно.
— Усе скоро скінчиться, Клаво. Може, для тутешніх бандитів навіть раніше, ніж для фашистів. Може, одночасно прихлопнемо обидвох гадин. Полинін уже ввів у дію свою «Білу ніч», усе працює. Коли зграї позбавити вожаків, вони ослабнуть і розбіжаться самі, такий його план.
— План?
— Так. Хіба товариш майор тобі не казав?
— Ти погано уявляєш собі подружні стосунки в сім’ї офіцера НКВС. — Вона криво посміхнулася. — Удома про свою службу Федір не розводився й до війни. Хіба похвалиться так, між іншим, скільки ворогів удалося викрити, які плани зірвати. А зараз про роботу він більше не говорить. Свої стратегії з дружиною не обговорює. Кажеш, «Біла ніч»?
— Швидкість і натиск. Просто, як усе геніальне.
— Чому «Біла ніч»?
— Узагалі-то це таємниця.
— Державна?
— Можна й так сказати.
— Коли вже почав — так договорюй. Мені можна, я дружина офіцера, знаю, як берегти таємниці.
— Гаразд. Я справді це почав. Вирвалося, аби тебе заспокоїти. Дочекайся, я повернуся і все поясню, раз тобі цікаво.
— Жінки взагалі цікаві. Тільки не треба нікуди йти. Сам кажеш — вечір близько, а в лісі взагалі темніє раніше.
— Ми не можемо сидіти тут і чекати, поки на нас наткнуться.
— Ти сам це не так давно пропонував. Казав — почнуть шукати, радіус п’ятнадцять кілометрів.
— Це зовсім не значить, Клаво, що ми не маємо нічого робити самі.
— Коли так — готова ночувати тут. Або — підемо разом уночі.
— Заблукаємо швидше. Краще вже на світанку.
Клавдія полегшено зітхнула. Розуміла, Нечаєв так само, як вона, хоче швидше вибратися звідси й вийти до своїх. Та лишатися сама боялася. Це відчуття перемогло раціональну логіку, що вимагала дозволити мужчині й офіцеру діяти в екстремальній ситуації так, як він сам вважає за потрібне.
Поки капітан буде поруч, їй не так моторошно.
— Так повідай уже, що там мій Полинін вигадав.
І Нечаєв розказав.
Тихий помирав довго.
Куля засіла глибоко в животі, напевне пошкодивши важливі для життя органи. Оперувати його в темній криївці міг ризикнути досвідчений хірург. Ані Коломієць, ані Грак такими не були. Максим навчився хіба виймати кулі кустарним способом, виколупувати їх із ран, якщо вдавалося намацати. Але тут треба розтинати черевну порожнину, і невмілі руки вб’ють пораненого швидше. Про те, щоб добити його, тим самим припинивши страждання, мови не було. Тож повстанцям нічого не лишалося, як сидіти в гостях у Марти й чекати невмолимого фіналу.
Він то приходив до тями, щось говорив, і в такі моменти Грак намагався вливати в нього бульйон. Та всякий раз це ускладнювало, Тихий починав стогнати, але єдине, чим побратими могли допомогти йому, — поміняти пов’язку. Марта прала бинти й витирала кров, і якось кров на ганчірці зачепила поглядом строга пані, дружина гарнізонного замполіта, яка прийшла по свої простирадла. Марта тоді знітилася, бо жінка була строгою, дуже вимогливою й багато разів наголошувала на дотриманні особистої гігієни.
— Мені вас рекомендували, шановна, бо сказали, ви дуже чистоплотна, — відчеканила відразу, щойно переступила поріг уперше. — Для мене це найкраща характеристика. Проте побачимо, бо мої подруги, які хвалили вас, самі, на жаль, далекі від гігієнічних ідеалів.
Марта постаралася, і хоча в замполітової все ж лишилися дрібні претензії, вона приносила прання далі. Просила прасувати й пакувати ретельно, а також вимагала крохмалити. Тож Марта збентежилася, коли побачила — залишила рожеву плямку на пакунку. Добре, хоч не на самих простирадлах.
— Руку порізала, — пояснила скоромовкою.
— Мені нема діла до ваших рук, — огризнулася офіцерша. — Аби вони були чистими.